Bardzo często kierowcy zastanawiają się czy możliwe jest holowanie na autostradzie. Pytania stawiane na forum internetowym nierzadko otrzymują odpowiedzi fałszywe i prowokujące. Bardzo często od osób, które nie mają wiedzy na wskazany temat. Jak specjaliści w zakresie holowania aut postanowiliśmy zakończyć mity i przedstawić fakty. Zapraszamy do lektury.
W kwestii holowania aut na autostradzie czy z innego miejsca istotne jest respektowanie przepisów Kodeksu drogowego, które przedstawiają jednoznaczne stanowisko w tej sprawie z jednoczesnym wyszczególnieniem konkretnych postaw i sposobu postępowania. W sytuacji, kiedy dojdzie do złamania przepisów służby porządkowe mają uzasadnione podstawy do ukarania jednostek. Ponadto łamanie przepisów Kodeksu drogowego prowadzi do szeregu niebezpiecznych sytuacji, które narażają życie i zdrowie wszystkich uczestników ruchu drogowego.
Zgodnie z artykułem 31 i kolejno wyszczególnionymi punktami z ustępu 2 można dowiedzieć się, że „na autostradzie, z wyjątkiem holowania przez pojazdy przeznaczone do holowania do najbliższego wyjazdu lub miejsca obsługi podróżnych”.
W praktyce oznacza to, że holowanie auta na autostradzie przez dwóch kierowców nieposiadających uprawnień wskazanych w ustawie jest niedopuszczalnym występkiem. Według prawa prędkość maksymalna na autostradzie wynosi 140 km/h. Dynamiczny ruch uniemożliwia podjęcie jakichkolwiek działań bez stosowanego sprzętu. Przepisy drogowe wskazują również na prędkość holowanego samochodu, która powinna wynosić 60 km/h, zatem przypuszczalnie na autostradzie doprowadziłoby to do niebezpieczeństwa wynikającego ze spowalniania ruchu.
W chwili, kiedy do awarii dochodzi na autostradzie pierwszym krokiem jest ustawienie trójkąta ostrzegawczego w odległości 100 metrów od pojazdu oraz włączenie świateł awaryjnych. Następnie jeśli samochód nam na to pozwala należy kierować się bezpośrednio na pas awaryjny. Pojazd w odpowiednio oznaczony sposób nie będzie zagrażał bezpieczeństwu uczestników ruchu drogowego. W kolejnym kroku istotne jest wezwanie stosowanych służb ratunkowych. Uzyskamy pomoc dzwoniąc pod numer 112, kontaktując się z obsługą autostrady lub firmą zajmującą się auto holowaniem na autostradzie. Zaleca się, by kierowca samochodu stojącego na pasie awaryjnym przebywał poza barierkami autostrady. Dlaczego? Mimo iż nie ma określonych przepisów dotyczących miejsca pobytu kierowcy zepsutego auta inni uczestnicy ruchu mogą doprowadzić do kolizji w związku z brawurową jazdą lub nieuwagą. Bezpieczniej jest kiedy kierowca pozostaje poza pojazdem.