laweta poznań
Laweta – jakie jest potrzebne do tego prawo jazdy?
9 stycznia 2019
Jak zgodnie z przepisami holować lawetę?
4 marca 2019
Show all

Dopuszczalne prędkości podczas holowania

holowanie poznań

Holowanie nie jest standardowym zachowaniem na drodze. Ma ono miejsce zazwyczaj wtedy, gdy samochód zawiedzie lub ma miejsce awaria uniemożliwiająca dalszą jazdę. Oczywiście działanie to jest dokładnie opisane w Kodeksie Drogowym, w rozdziale 5. Ruch pojazdów. W związku z tym obwarowane jest także wieloma przepisami. Ich nieznajomość może skończyć się mandatem lub stworzeniem zagrożenia na drodze.

Czym jest holowanie?

Zgodnie z definicją holowaniem nazywa się ciągnięcie pojazdu, który nie może poruszać się w wyniku działania umieszczonego w nim silnika. Już z samej definicji wynika, że jest to czynność mająca miejsce wówczas, gdy silnik nie działa właściwie. Holowanie odbywa się, kiedy jeden pojazd ciągnie drugi. Często kierowcy sami na własną rękę wykonują holowanie, jednak zdecydowanie lepiej powierzyć je profesjonalistom.

Jak wygląda holowanie auta z punktu widzenia prawa?

Cała odpowiedzialność za proces holowania spoczywa na kierowcy holującym. Niemniej w pojeździe holowanym musi znajdować się osoba, która ma uprawnienia do kierowania tym pojazdem. Bardzo istotne jest to, że nie można holować przyjazdem z przyczepą. Tak samo wygląda sytuacja, kiedy holuje się więcej niż jedno auto — jest to zabronione! Holowania na własną nie wolno przeprowadzać na autostradzie. Upoważnione są do tego tylko specjalne holowniki, które odholują pojazd tylko do najbliższego zjazdu lub parkingu.

Holowanie od strony technicznej

Pojazd holujący powinien mieć włączone światła mijania. Z kolei pojazd holowany na zewnątrz auta, z tyłu po lewej stronie powinien mieć umieszczony trójkąt ostrzegawczy. W okresach gorszej widoczności niezbędne są także światła pozycyjne. Pojazd holujący musi być w pełni sprawny, a pojazd holowany musi mieć sprawny układ kierowniczy i hamulcowy. W przeciwnym razie holowanie jest zabronione.

Rodzaj połączenia pojazdów

Pojazd holowany może być przytwierdzony do pojazdu holującego w następujący sposób:

  • połączenie sztywne (może być nim np. drąg holowniczy) – nie może przekraczać 3 m
  • połączenie giętkie (może być nim np. linka holownicza) – muszę one zapewniać odległość między pojazdami wynoszącą od 4 do 6 m.

Takie linki holownicze są sprzedawane w sklepach motoryzacyjnych oraz na każdej stacji benzynowej. Spełniają one odpowiednie warunki holowania przewidziane w przepisach ruchu drogowego. Połączenie powinno być oznakowane na przemian białymi i czerwonymi pasami. Innym sposobem na oznaczenie mocowania jest przywiązanie do niego chorągiewki w żółtym lub czerwonym kolorze. Choć wiele osób o tym zapomina, jest to bardzo ważne ze względów bezpieczeństwa.

Dopuszczalna prędkość holowania

Kodeks Drogowy określił także dozwoloną prędkość holowania, jaka może zostać osiągnięta podczas tego manewru. Oto wytyczne, jakie powinni wziąć pod uwagę holujący:

  • w obszarze zabudowanym prędkość holowania nie może przekraczać 30 km/h;
  • w obszarze niezabudowanym prędkość holowania nie może przekraczać 60 km/h.

Jest to uwarunkowane względami bezpieczeństwa oraz faktem, że proces hamowania podczas holowania wygląda zupełnie inaczej.

Postaw na profesjonalistów

Jeżeli chodzi o holowanie Poznań nie ma się czego obawiać. Oferujemy profesjonalne usługi w zakresie holowania pojazdów na terenie miasta Poznań. Nasze usługi są bezpieczne, zgodne z przepisami prawa, a przede wszystkim pomagają szybką rozwiązać problem niesprawnego samochodu. W związku z tym, zamiast głowić się i przeprowadzać holowania na własną rękę, lepiej postawić na usługi, które zapewnią bezpieczny transport auta.

Komentarze są wyłączone.