holowanie poznań
Dopuszczalne prędkości podczas holowania
18 lutego 2019
laweta Poznań
Assistance, czyli holowanie za granicą
9 kwietnia 2019
Show all

Jak zgodnie z przepisami holować lawetę?

Holowanie lawety to umiejętność i uprawnienie, które może przydać się w przypadku awarii samochodu, albo kiedy trzeba przewieźć zakupione i nie do końca sprawne auto. Przepisy ruchu drogowego jednak bardzo precyzyjnie określają kto i w jakich okolicznościach może holować lawetę. Przede wszystkim zależy to od jej masy i masy pojazdu, który się na niej znajduje.

Czym jest laweta w świetle Prawa o ruchu drogowym?

Laweta do przewożenia pojazdów jest niczym innym jak tylko rodzajem przyczepy, która może być ciągnięta przez przystosowany do tego pojazd. To, jakie uprawnienia są potrzebne do ciągnięcia lawety zależy od łącznej masy zestawu, jaki stanowi pojazd ciągnący i laweta, oraz od masy samej naczepy. Do jazdy samochodem ciągnącym naczepę potrzebne jest prawo jazdy kategorii B+E, lub B96, a w niektórych przypadkach wystarczy tylko kategoria B.

Niezależnie od kategorii prawa jazdy jakim się dysponuje istnieje pewne ograniczenie, o jakim zawsze należy pamiętać. Jeżeli przyczepa zaopatrzona jest w hamulec najazdowy (a nie osobny hamulec uruchamiany przez kierowcę) to waga samochodu, który ją ciągnie musi być przynajmniej o 33% większa niż waga przyczepy wraz z ładunkiem – w tym przypadku lawety i załadowanego na nią pojazdu.

Kiedy można holować lawetę z kategorią B?

Dysponując wyłącznie prawem jazdy kategorii można kierować zestawem pojazdów, to znaczy samochodem i przyczepą, którego łączna masa nie przekracza trzech i pół tony. Znaczy to, że kierując małym samochodem, który ciągnie małą lawetę z załadowanym lekkim pojazdem (lekki motocykl, quad itp.), a waga całego zestawu nie przekracza wspomnianych trzech i pół tony, to można legitymować się wyłącznie prawem jazdy kategorii B. Oprócz tego, jeżeli waga lawety z ładunkiem nie przekracza siedmiuset pięćdziesięciu kilogramów, a waga samochodu 3,5 tony, to również wystarczy prawo jazdy wspomnianej kategorii. W takim wypadku łączna waga zestawu może wynieść nawet 4250 kg.

Kategoria B96

Prawo jazdy kategorii B96 daje uprawnienia do kierowania nieco innym zestawem. Jego maksymalna waga również nie może przekroczyć 4250 kg, ale waga lawety z ładunkiem może być większa niż 750 kg. Należy jednak pamiętać o ograniczeniu, które mówi, że waga samochodu musi być przynajmniej o 33% wyższa niż waga lawety z ładunkiem. Prawo jazdy kategorii B96 dostępne jest dla kierowców, którzy zdadzą odpowiedni państwowy egzamin. Ukończenie kursu nie jest konieczne.

Kategoria B+E

Prawo jazdy tej kategorii daje największe możliwości. Tutaj maksymalna waga zestawu pojazdów nie może przekroczyć siedmiu ton, przy czym maksymalna waga przyczepy to 3,5 tony, o ile jest ona zaopatrzona w osobny hamulec. Jeżeli tak nie jest i dysponuje ona wyłącznie hamulcem najazdowym, to jej maksymalna waga nie może dla samochodu o wadze trzech i pół tony przekroczyć 2630 kg. Aby wyrobić prawo jazdy tej kategorii należy zdać państwowy egzamin, a wcześniej ukończyć odpowiedni kurs. Oprócz tego kategoria B+E prawa jazdy uprawnia do prowadzenia ciągników rolniczych i ciągników z przyczepą.

Kary za nieprzestrzeganie przepisów

Przepisy dotyczące holowania przyczep są dość skomplikowane i wymagają od kierowcy znajomości dokładnej wagi pojazdu (znajduje się w dowodzie rejestracyjnym), ale też znajomości dokładnej wagi lawety i jej ładunku. Kary za prowadzenie zespołu pojazdów mogą być dla kierowcy dotkliwe. Mandat wynosi zazwyczaj około dwustu złotych (plus punkty karne), a samochód z lawetą zostaje odholowany na policyjny parking na koszt właściciela. Oprócz tego policja ma możliwość skierowania sprawy do sądu grodzkiego,który może nałożyć dodatkowo grzywnę w wysokości od dwudziestu do pięciu tysięcy złotych.

Komentarze są wyłączone.