Transport samochodu na lawecie – co warto o tym wiedzieć?
12 grudnia 2018
holowanie poznań
Dopuszczalne prędkości podczas holowania
18 lutego 2019
Show all

Laweta – jakie jest potrzebne do tego prawo jazdy?

laweta poznań

Za pomocą dużych samochodów osobowych najczęściej holuje się przyczepy hamowane o określonej masie sięgającej dwóch ton. Innym ważnym parametrem jest ładowność, którą charakteryzuje się przyczepa. Powinna być ona we właściwy sposób dobrana do holownika, a także wagi przewożonego za pomocą lawety pojazdu.

Należy pamiętać również o innych aspektach:

  • prawo jazdy kategorii B pozwala na kierowanie zestawem o masie nie przekraczającej 3,5 tony,
  • przekroczenie mas całkowitych określonych przez producenta jest zabronione i karalne,
  • holowanie przyczepy niedopasowanym do tego samochodem lub przeładowanie jej może skończyć się tragedią,
  • należy pamiętać o dopasowaniu do zestawu odpowiedniego sytemu pasów zabezpieczających samochód znajdujący się na transporterze.

Ponieważ laweta samochodowa waży ok. 550 kg, w najlepszym przypadku pozwoli to na transport pojazdu o masie sięgającej 1200 kg. Jeżeli transport dotyczyć ma pojazdów, których masa przy uwzględnieniu ciężaru autolawety przekracza 3500 kg, konieczne jest posiadanie prawa jazdy w kategorii C1. Wszystko zależy tak naprawdę od rodzaju transportu. W oparciu o tę informację dowiedzieć można się, jakiego rodzaju uprawnienia są wymagane.

Kategoria B prawa jazdy jest w zupełności wystarczająca, aby umożliwić kierowanie większością samochodów dostawczych, czyli busów. Najpopularniejsze samochody dostawcze nie przekraczają dopuszczalnej masy całkowitej, wynoszącej 3,5 tony. W związku z tym spełniają wymagania kategorii B. Istotnym problemem w kwestii zawodowego kierowania samochodami dostawczymi jest jednak nieprzekraczanie maksymalnej dopuszczalnej masy całkowitej, poprzez załadowanie go towarem posiadającym zbyt duża masę.

Jeżeli pojazd uzupełniony o towar waży więcej niż 3500 kg, do kierowania nim konieczne jest posiadanie prawa jazdy minimum w kategorii C1. W takim przypadku dochodzi również zazwyczaj do przekroczenia maksymalnej ładowności samochodu, określonej w dowodzie rejestracyjnym. Jeżeli taką sytuację zaobserwuje policja lub inspekcja transportu drogowego, kierowca może narazić się na bardzo kosztowne konsekwencje wynikające z takiego postępowania.

Prawo jazdy na autolawetę

W przypadku autolawet problematyka jest zbliżona do tej występującej przy samochodach dostawczych. Zasadniczo autolaweta różni się od busa sposobem ukształtowania nadwozia oraz rodzajem przewożonego towaru. W związku z tym zasady określające dopuszczalną masę całkowitą pojazdu oraz kategorię prawa jazdy są takie same. Ładunki towarowe przewożone są zazwyczaj przez busy, natomiast samochody należące do klasy średniej przewożone są przez autolawety. Przykładowo dwa ładunki o masie 1500 kg ważą mniej więcej tyle samo, co standardowe samochody klasy C czy D. Nie różni się także sposób kontrolowania przewidzianej masy ładunku. W obu przypadkach konieczne jest obliczenie, czy ładunek nie będzie przypadkiem zbyt ciężki. Samochody osobowe nie sprawiają tego typu problemów, ponieważ poszczególne niezbędne informacje obecne są w dowodzie rejestracyjnym przewożonego przez autolawetę pojazdu.

Chcesz przewieźć samochód? Zadzwoń do fachowców!

Jeśli mamy problem dotyczący przewiezienia pojazdu na lawecie z punktu A do punktu B bądź też innego gabarytu który może sprawić nam problem najlepszym rozwiązaniem będzie kontakt z profesjonalną firmą w tym fachu. Firma pomoc drogowa Starczewski dysponuje lawetami różnego rodzaju i oferuje swoje usługi na terenie Poznania oraz miejscowości ościennych. Jest to najbezpieczniejsza i najbardziej korzystna forma transportowania. Bogate doświadczenie oraz wysokiej jakości lawety to gwarancja bezpieczeństwa, satysfakcji i szybkości. Podczas transportu dokładamy wszelkich starań, by podróż minęła bez problemów, a pojazd dotarł do wybranego miejsca w możliwie najkrótszym czasie. Więcej informacji tutaj: Laweta Poznań

Komentarze są wyłączone.