Czasem samochód ulega awarii, a co za tym idzie, wymaga transportu na przykład z prywatnej posesji do warsztatu. Wówczas właściciele pojazdu zastanawiają się, w jaki sposób to zrobić. Niektórzy decydują się na wypożyczenie lawety i samodzielny przewóz auta. Opcja ta wydaje im się wygodniejsza. Jednak, czy to faktycznie właściwa decyzja? Co warto wiedzieć o samodzielnym transporcie samochodów? Wyjaśniamy poniżej.
Najważniejszą kwestią w transporcie samochodu na lawecie jest jego właściwe umocowanie. Nie jest to proste zadanie szczególnie dla osób, które nie mają w tym doświadczenia. Mocując samochód na lawecie warto zapewnić sobie pomoc drugiej osoby. Należy pamiętać, że powinien on stać w odpowiednim miejscu, tak by mocowanie było skuteczne. Ma to też na celu odciążenie przodu lawety. Około 10% masy lawety z załadunkiem powinno spoczywać na haku. W profesjonalnym sklepie z akcesoriami do przyczep można kupić specjalną wagę. Odpowiednio ustawiony samochód można już zacząć mocować. Pasy najlepiej nałożyć na 3 lub 4 koła. Klamry pasów muszą być zamknięte. Trzeba koniecznie pamiętać o tym, że niedomknięta klamra może spowodować poluzowanie, a nawet wypięcie się pojazdu.
Samodzielne transportowanie samochodu nie jest prostym zadaniem. Co więcej, samo mocowanie sprawia wiele trudu. Wystarczy jeden mały błąd, aby wydarzyła się tragedia. Dlatego należy zachować ostrożność i przede wszystkim dostosować się do zasad bezpiecznego, czy poprawnego mocowania samochodu. Jeżeli ktoś nie potrafi dobrze umocować auta, nie powinien w ogóle się za to zabierać. Nie ma sensu ryzykować.
Prawidłowe mocowanie ładunku znajdującego się na lawecie jest bardzo ważne, wręcz kluczowe dla bezpieczeństwa pojazdów, które poruszają się za lawetą. Ustawodawca określa minimalny warunek, do którego trzeba się dostosować, planując przewóz samochodu w ten właśnie sposób. Chodzi mianowicie o to, że rzeczywista masa przyczepy nie powinna przekraczać rzeczywistej masy pojazdu ciągnącego, a więc w tym przypadku lawety. Przymierzając się do transportu pojazdu przy użyciu lawety, należy sprawdzić hamulec najazdowy oraz oświetlenie. Laweta, tak jak i wszystkie inne samochody musi być widoczna dla wszystkich pozostałych kierowców, uczestników ruchu. Przed umocowaniem auta należy sprawdzić stan pasów mocujących – czy nie są przetarte, posiadają homologację, a także czy klamry odpowiednio się naciągają. W czasie transportu samochodu lawetą trzeba pamiętać, jaki pojazd się prowadzi. Należy wobec tego przestrzegać ograniczeń prędkości, które dotyczą pojazdów z przyczepą. Dla standardowych lawet obowiązuje ograniczenie do 70 na drogach jednojezdniowych oraz do 80 na drogach dwujezdniowych, ekspresowych i autostradach.
Lawetę, której masa całkowita nie przekracza 3,5 tony, może prowadzić osoba posiadająca prawo jazdy kategorii B. Kiedy pojazd ten przekracza 3,5 tony, wymagane jest prawo jazdy kategorii B+E. Nie wszyscy wobec tego mogą wypożyczyć ten pojazd w celu samodzielnego przetransportowania swojego samochodu.
Firmy oferujące autoholowanie lub pomoc drogową zatrudniają doświadczonych kierowców, którzy zapewniają kompleksową obsługę. Dojeżdżają na miejsce, a następnie samodzielnie umieszczają samochód na lawecie i mocują go, tak by zapewnić sobie i pozostałym uczestnikom ruchu bezpieczeństwo na najwyższym poziomie. Kierowcy posiadają uprawnienia do prowadzenia tego typu pojazdów.
Zaletą korzystania z oferty firmy świadczącej usługi lawetą jest to, że firma bierze pełną odpowiedzialność za samochód klienta, a w tym za ewentualne zdarzenia w czasie transportu. Firma ma ubezpieczenie, co zwiększa bezpieczeństwo po obu stronach. W tym wypadku wystarczy tylko skontaktować się z firmą, umówić w określonym miejscu i oczekiwać na lawetę. Resztą zajmą się już osoby, które są w tym zakresie doświadczone.
Usługi lawetą nie są wcale drogie. To zdecydowanie lepsza opcja niż samodzielne transportowanie samochodu, nie mając nawet minimalnej wiedzy. Bezpieczeństwo jest najważniejsze, podobnie jak sprawny transport auta. Tak więc dużo korzystniej będzie skorzystać z usługi lawety razem z kierowcą, niż wypożyczyć samą lawetę.
Transport samochodu na lawecie to trudniejsze zadanie niż może się wydawać. Mimo to wielu ludzi decyduje się na wypożyczenie samej lawety i transport swojego auta. Nie jest to korzystne rozwiązanie. Samo mocowanie pojazdu może być skomplikowane dla kogoś, kto nigdy przedtem tego nie robił. Przewożąc samochód na lawecie, trzeba zadbać o jego bezpieczeństwo, swoje oraz pozostałych uczestników ruchu drogowego. W przeciwnym razie może wydarzyć się tragedia. Dlatego dużo lepiej jest skorzystać z kompleksowej pomocy firmy, która oferuje zarówno lawetę, jak i obsługę kierowcy. Decydując się na nasze usługi można szybko, bezpiecznie i całkiem niskim kosztem przetransportować swoje auto w dowolne miejsce. Usługi autoholowania to gwarancja zadowolenia – więcej na temat pod linkiem Laweta Poznań